15.-17.11.2024.
Stigao je i rođendanski bonus speleo izlet! Jako smo se veselili jer je osim bonusa izlet bio i inozeman. Išlo se kod susjeda u BiH u Park prirode Blidinje i spilju Dahnu! Krenuli smo kako je tko mogao u petak i navečer stigli u planinarski dom Masna Luka koji smo zbog svoje prostranosti više doživjeli kao hotel i bacili se, naravno, na društvene igre. No nismo smjeli pretjerati jer su nas sljedeći dan čekali visinski, ali i nizinski izazovi. Jedan dio ekipe je čekao uspon na Hajdučka vrata, dok je druga ekipa išla glumiti krtice u spilju Dahnu. Pisat ću o spilji s obzirom da sam bila u ovoj drugoj ekipi!
U subotu ujutro smo krenuli za Duvno (ups, Tomislavgrad) i našli se s našim vodičima iz Speleološkog društva Mijatovi Dvori. Nakon kratkog razglabanja zaključili smo da bi bilo dobro imati neku vrstu kordure (pokazalo se kao dobra odluka), što nam je ekipa iz speleo društva već i pripremila. Nakon kratke vožnje stigli smo do mjesta polaska u selu Omerovići. Osim kordure obuli smo gojze koje nije bilo šteta jako zablatiti, stavili kacige i naglavne lampe, navukli rukavice i bili smo spremni za istraživanje!
Do same spilje nije bilo teško doći, nakon 20ak minuta lakog uspona stigli smo do malog otvora:
Jedan po jedan smo ulazili unutra i gmižući došli do prve prostorije. Iznenadila nas je veličina i prostranost objekta. Također smo saznali da ime spilje dolazi zbog blagog povjetarca koji je gotovo cijelo vrijeme prisutan. Prostorije su se nastavljale jedna na drugu i dok smo između nekih uspijevali hodati, često smo se i spuštali na sve četiri ili na trbuh i migoljili između stijena.


Skoro kao zabavni park za odrasle! Sami objekt nema puno ukrasa, ali zato ima puno znakova ljudske i medvjeđe aktivnosti. Pretpostavlja se da je služila za kratkotrajne aktivnosti bijega ili skloništa, no očito kroz duži period jer su u njoj nađene posude iz rimskog doba. Na jednoj stijeni čak postoje zapisi na staroarapskom i naravno odmah pokraj i na starohrvatskom (Bog i Hrvati).
Objekt također ima i veliku paleontološku vrijednost zbog značajne količine ostataka špiljskog medvjeda starih preko 20 000 godina! Sve je puno njihovih (ogromnih) gnijezda koja su zbog specifične spiljske mikroklime ostala netaknuta, kao i tragovi njihovih kandži. U jednom dijelu objekta je prostorija do koje vodi prilično uzak tunel, a potpuno je drugačija od ostatka spilje. U njoj se nalaze tzv. spiljske orgulje, kao i savršeno očuvan kostur spiljskog medvjeda!


Teško je vjerovati vlastitim očima kada se gleda u nešto što je toliko staro, a tako dobro očuvano. Vrijeme u spilji i na površini izgleda ne djeluje na isti način, ovdje kao da je stalo.
Nakon cca 4 sata zabave, penjanja, spuštanja, sjedenja u potpunom mraku, valjanja po podu, gledanja šišmiša i uživanja u ovom potpuno drugačijem iskustvu, izašli smo na danje svjetlo sretni i blatni i po povratku se nagradili, a čime nego – burekom!




Autorica: N.F.